Nawigacja

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka

 

Szanowni Rodzice!

Nasze przedszkole Kraina Marzeń oferuje wsparcie dla wszystkich wychowanków naszej placówki, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. Ze względu na to w naszej ofercie znajdziecie Państwo szereg zajęć z zakresu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Naszym nadrzędnym celem jest objęcie dziecka wraz z jego rodziną odpowiednią, specjalistyczną opieką już od chwili rozpoznania pierwszych niepokojących symptomów zaburzeń. Tylko rozpoczęcie wczesnego wspomagania rozwoju może stworzyć szanse, które umożliwią osiągnięcie odpowiedniej dojrzałości fizycznej, poznawczej i emocjonalnej. Dziecko, w przypadku którego podjęte zostały odpowiednie działania stymulujące już we wczesnym etapie jego rozwoju, zdecydowanie będzie bardziej niezależne, samodzielne, a jego jakość życia będzie nieporównywalnie lepsza w dorosłym życiu.

Czym jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i komunikację małego dziecka niepełnosprawnego lub zagrożonego niepełnosprawnością, od chwili jej wykrycia do czasu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, także – pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w nabywaniu przez nich umiejętności postępowania z dzieckiem w zakresie określonym przez indywidualny program wczesnego wspomagania.

Organizacja zajęć z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju odbywa się na postawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania, która jest wydawana przez Zespół Orzekający w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

Jak Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka jest realizowane w naszym przedszkolu?

Kraina Marzeń prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.

Zespół Wczesnego Wspomagania tworzą specjaliści:

  • Terapeuta Integracji Sensorycznej, który zajmuje się ogólnym rozwojem dzieci z zaburzeniami.
  • Oligofrenopedagog - prowadzi edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
  • Specjalista ds. edukacji i rewalidacji osób z autyzmem i zespołem Aspargera
  • Fizjoterapeuta prowadzi zajęcia z dziećmi z opóźnieniami psychoruchowymi oraz  wadami postawy.
  • Terapeuta pracujący Metodą Ruchu Rozwijającego wg. Weroniki Sherborne
  • Logopeda, który zajmuje się diagnozowaniem, korygowaniem wad wymowy i rozwojem komunikacji,
  • Specjalista terapii pedagogicznej, którego zadaniem jest prowadzenie zajęć stymulujących rozwój dziecka, pomoc psychologiczna i socjoterapia .
  • Terapeuta wykorzystujący  Metodę Kids Skills-Dam Radę - pomoc dzieciom od 3  roku życia w przezwyciężaniu problemów emocjonalnych i behawioralnych.
  • Instruktor sportu niepełnosprawnych – pływanie. Podczas zajęć na basenie zwraca szczególną uwagę na wady postawy dziecka i jego harmonijny rozwój.

 

Czym jest Integracja Sensoryczna (SI)?

SI to umiejętność gromadzenia przez mózg wrażeń ze wszystkich zmysłów, rozpoznawania ich, przetwarzania i integrowania z wcześniejszymi doświadczeniami, aby wykorzystać je w codziennym życiu.

Najwcześniej rozwijającymi się zmysłami, jeszcze w okresie płodowym, są: dotyk, równowaga (układ przedsionkowy) i zmysł kinestetyczny (poprzez mięśnie i stawy dostarcza informacji o tym, gdzie w danej chwili znajdują się części naszego ciała i co robią). Nieco później rozwijają się: zmysł wzroku, słuchu, powonienia i smaku. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego pojawiają się w momencie, gdy mózg niepoprawnie przetwarza informacje sensoryczne pochodzące z ciała lub z otoczenia. Najczęstszymi objawami u dzieci jest nieprawidłowa reaktywność na bodźce. Bywają dzieci, które drażni zbytnia bliskość innych osób, przeszkadzają im głośne dźwięki, jasne światło, zapach, czy smak wielu potraw. Brzydzą się plasteliny, kleju czy błota na spacerze. Bywają też dzieci niezgrabne, które niechętnie biorą udział w zabawach ruchowych, szybko się męczą lub takie, które mają kłopot z samodzielnym ubieraniem się. Inne dzieci wręcz przeciwnie, są nadruchliwe, mają kłopot ze skupieniem się na jednej czynności. Czasem odbierane mogą być jako agresywne, bo uwielbiają zderzać się lub siłować z innymi, albo gryźć.

Objawy wskazujące na ryzyko zaburzeń SI:

  • Nadmierna wrażliwość (nadreaktywne) na bodźce dotykowe, ruchowe, wzrokowe lub słuchowe
  • Zbyt mała wrażliwość (podreaktywne) na bodźce dotykowe, ruchowe, wzrokowe lub słuchowe
  • Nieprawdopodobnie wysoki lub nieprawdopodobnie niski poziom aktywności ruchowej
  • Nie jest świadome własnego ciała
  • Trudności z zaakceptowaniem zmian
  • Woli to co stare i dobre, opiera się wszelkim zmianom i nowościom (np. nowe ubranie)
  • Opóźniony rozwój mowy lub wada wymowy
  • Kłopoty z żuciem pokarmów, wybiórczość pokarmowa
  • Różne zaburzenia w rozwoju umiejętności ruchowych w zakresie dużej motoryki, tzn. w chodzeniu, bieganiu, rzucaniu i łapaniu piłki. Problemy z koordynacją ruchów i równowagą
  • Trudności w zrozumieniu poleceń, nie potrafi naśladować ruchów, nie ma umiejętności bawienia się, manipulowania
  • Zaburzenia małej motoryki, czyli najczęściej trudności z czynnościami precyzyjnymi, rysowaniem, pisaniem
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym.

Każde dziecko, aby rozwijało się, powinno mieć zapewnioną możliwość zdobywania różnorodnych doświadczeń. Zabawa i ruch to w wieku przedszkolnym podstawowe i naturalne formy aktywności i uczenia się dziecka. Są to jednocześnie podstawowe formy pracy z dzieckiem podczas terapii Integracji Sensorycznej.

Aktualności

Kontakt

  • Prywatne Przedszkole "Kraina Marzeń"
    Buszkowice 144
    37-710 Żurawica
  • 506164873
    numer konta do wpłat dla rodziców:
    Bank PKO BP SA 01 15102042740000110200489682

Galeria zdjęć